راه اندازی وب سایت حرفه ای

راه اندازی وب سایت حرفه ای و مراحل آن؛ جدیدترین خدمات ثبت دامنه میزبانی (هاستینگ) و طراحی سایت

راه اندازی وب سایت حرفه ای را به طور خلاصه می توان در چند مرحله زیر خلاصه کرد:

 • انتخاب نام مناسب برای سایت
 • ثبت دامنه
 • طراحی هسته اصلی سایت و گرافیک سایت
 • خريد هاست (فضای کاربری)
 • قراردادن سایت طراحی شده بر روی هاست و افتتاح سايت

انتخاب نام مناسب برای سایت و ثبت دامنه

هر چقدر می گردم، هیچ نام مناسبی برای سایت پیدا نمی کنم! همه دامنه ها قبلا ثبت شده اند!!!!

اين جمله را بارها از زبان ديگران شنيده‌ايم و بيشتر به اين معناست كه تمام نام‌هاي مناسب قبلا اشغال شده‌اند. البته منظور از نام‌هاي مناسب، نام‌هاي كوتاه،شيك،گويا و البته با پسوند دات كام است. اما اگر كمي خلاق باشيم، همواره مي‌توانيم نامي را كه مناسب سايتمان باشد انتخاب نماييم.

قبل از اینکه شما بخواهید نام دامین مناسبی را برای سایت خود انتخاب کنید به این نکات توجه کنید:

 1. بهتر است نام انتخابی کوتاه باشد تا سریع ذهن بتواند آن را به خاطر بسپارد. از استفاده از کلمات طولانی خودداری کنید.
 2. نام دامینی را انتخاب کنید که راحت باشد یعنی تلفظ آن ساده و صریح باشد و به آسانی قابل حفظ باشد.
 3. تا جایی امکان دارد از کلمات دری و پشتو در نام دامنه استفاده نکنید و از معادل انگلیسی آن بهره بگیرید.این کار دلایل زیادی دارد یکی از ساده ترن دلایل آن این است که نام دامین همانند کلمه ای کلیدی برای سایت شما می باشد.برای مثال در صورتیکه شما سایتی برای فروش دارید کلمه shopping بسیار عامیانه تر می باشد.
 4. تا جایی که امکان دارد از کلماتی که به “ه” ختم میشوند یا در آنها حرف “او” استفاده شده برای نام دامنه خود استفاده نکنید. چون کاربر ممکن است دقیقا نام دامنه را به خاطر نداشته باشد و به طور مثال اگر نام دامنه شما saveh است save وارد کند و یا اینکه نام دامنه شما barun است و کاربر baroon وارد میکند.این برای کلمات فارسی بود اما در استفاده از واژه های انگلیسی هم از کلماتی که در آنها از Th استفاده شده و یا به e ختم شده اند تا انجا که مغزتان میتواند نام بهتری را انتخاب کند استفاده نکنید.
 5. در نام دامنه فقط میتوانید از حروف انگلیسی،خط تیره و اعداد استفاده کنید که بهتر است از خط تیره نیز بهره نگیرید.
 6. از کلماتی استفاده کنید که تایپ آن ساده باشد و کاربر دچار غلط تایپی نشود.

رعایت موارد فوق میتواند کمک زیادی زیادی به انتخاب نامی مناسب برای سایتتان کند.

البته به یاد داشته باشید که پسوند دامین نیز در نوع فعالیت سایت شما نیز نقش بسیار مهمی دارد. پسوند های مهم عبارتند از:

.com

.ir

.net

.org

.co

.club

.site

.click

.biz

.info

.co.ir

.org.ir

.net.ir

.ac.ir

.sch.ir

.gov.ir

.id.ir

.asia

.ws

.in

.us

.name

.online

.host

.wiki

.tech

.love

.photo

.mobi

.website

.red

.fans

.lol

.adult

.link

.xxx

.co.uk

.tv

.cc

.nl

.de

.es

.mn

.bz

.fr

.eu

.frl

.li

.tw

.photos

.bargains

.blackfriday

.christmas

.college

.flowers

.guitars

.hiphop

.ninja

.ink

.juegos

.firm.in

.com.co

.net.co

.ltd.uk

.me.uk

.net.uk

.plc.uk

.org.uk

.com.es

.org.es

.nom.es

.ind.in

.co.in

.org.in

.gen.in

.hosting

.design

.help

.press

.xyz

.tel

.me

.pw

.pro

.pics

.gift

.space

.audio

.diet

.blue

.green

.black

.pink

.it

.ru

.pm

.re

.tf

.wf

.yt

.am

.at

.ca

.ch

.poker

.kim

.rest

.rocks

.shiksha

.vote

.voto

.property

.amsterdam

.republican

.net.in

.or.at

.co.at

.ws

.in

.us

.gov.ir

.id.ir

.asia

 

دامنه خود را حتماً به نام خود ثبت کنید. بسیاری از شرکت های ثبت کننده دامنه در ایران، مالکیت اصلی دامنه را به نام خودشان ثبت می کنند که این موضوع می تواند برای شما مشکل ساز شود. همینطور دامنه را از شرکت معتبری خریداری کنید تا در تمدیدهای سالهای آینده دچار مشکل نشوید.

طراحی هسته اصلی سایت و گرافیک سایت

راه اندازی وب سایت حرفه ای
راه اندازی وب سایت حرفه ای

قبل از شروع به طراحی، می بایست اهدافی که برای کارکرد وب سایتتان در نظر گرفته اید را مشخص سازید.

مطمئناً شما می دانید چرا به یک وب سایت نیاز دارید،اما تلاش کنید تا دلایل خود را در قالب کلماتی تنظیم کنید. خواهید دید این کار به همین سادگی که شما فکر می کردید نیست.

قبل از اینکه وب سایت شما بتواند به صورت عملی طراحی شود شما نیاز خواهید داشت که به صورت واضح بدانید که چه کاری می خواهید انجام دهید وبهترین راه برای اینکار نوشتن انتظار ها و برنامه هایی است که شما برای سایت خود گزینش کرده اید. اگر در نوشتن فاقد تبحر لازم هستید این اهداف را برای یکی از دوستان خود بگویید و یا برایش مجسم نمایید تا او این کار را برای شما انجام دهد. اگر شما حتی نمی توانید این انتظارات و اهداف را به صورت توصیف و تشریح کنید به احتمال فراوان هنوز هیچ ایده و دیدگاهی نسبت به وب سایت خود ندارید.

این اهداف می تواند شما را درطراحی وب سایت راهنمایی کند و می تواند عامل مهمی در ترغیب بازدید کنندگان هدف به بازدید های مکرر از سایت شما داشته باشد بنابر این برای اینکار بهتر است که به صورت دقیق از جزئیات و ویژگی ها ی کار سایت خود بنویسید. مثلاً اگر در اهداف خود بنویسید که من سایتی می خواهم که به درآمد من بیافزاید هیچگاه نمی توانید در مرحله اول راه اندازی سایت خود موفق باشید.چرا که هدف شما بسیار بزرگ است و تمرکز شما را غیر ممکن خواهد ساخت اما اگر شما این هدف را ذکر کنید چه؟

من می خواهم در وب سایت خود کتابهایی در مورد گل ها و گیاهان بفروشم بویژه برای دانشجویان.

در این حالت شما می دانید که کالایی دارید و بازدیدکنندگانی خاص که می توانید سایت خود را برای آنها طراحی و راه اندازی کنید.
سایتی که برای کلیه دانشجویان علاقمند به این کتب قابل استفاده باشد و توسط آنها به دیگر دانشجویان هم پیشنهاد شود. با دست یافتن به بیانی شفاف برای اهداف شما می دانید که دقیقاً چه مسیری پیش رو دارید.

اکنون که هدف شما کاملاً روشن شده است رسالت و نقشی را هم که شما بنا دارید با استفاده از سایتتان به انجام برسانید برای خودتان کاملاً آشکار است و یا می توان با کمی تلاش از آنها آگاه شد. اگر بخواهیم برای مثالی که در بالا ذکر شد رسالت و نقشی را عنوان کنیم میتوانیم اینگونه عنوان کنیم که:

آموزش کشت و کار گلهای مختلف چرا که بیشتر بازدیدکنندگان شما دانشجویان خواهند بود.

عوامل مختلفی با همدیگر منطبق می شوند تا طراحی یک سایت مناسب و موفقیت آمیز شود. سه عامل اصلی عبارتند از:

طراحی ظاهری سایت (قالب گرافیکی سایت)

راه اندازی وب سایت حرفه ای
راه اندازی وب سایت حرفه ای

طراحی ظاهری مناسب به مهارت، ورزیدگی و دید هنرمندانه نیاز دارد اگرچه این بدان معنی نیست که شما نمی توانید از عهده این کار بر آیید. مطالب زیر را برای زمانی که طرح سایت خود را آغاز می کنید به خاطر بسپارید.

ثابت قدم باشید. زمانی که تصمیم خود را برای طراحی سایت تان گرفتید،این روحیه را در طراحی تمامی صفحات پیگیری کنید.

برنامه ویژه ای برای کاربرد رنگ در وب سایت خود داشته باشید. از رنگ هایی استفاده کنید که اهمیت موضوع را به خوبی نشان دهد. چه رنگها، بافت و مشخصه های ظاهری ای می تواند توصیف گر منظور سایت شما باشد.

وقتی یک سایت اینترنتی برای کسب و کار خود طراحی می کنید سعی کنیدجلوه های بصری آن را به خوبی مورد توجه قرار دهید. بررسی کنید که آیا متن شما در پس زمینه ای که انتخاب کرده اید قابل خواندن است یا خیر؟

از رنگهایی صحیحی که در وب کارایی دارند برای متون و پس زمینه های خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطالب این سایت را در مورد رنگها در وب مطالعه کنید: http://www.lynda.com

در مورد چگونگی به کار گیری جلوه های گرافیکی در سایت خود تصمیم گیری کنید. هرگز بازدیدکننده سایت را با به کار بردن جلوه های گرافیکی سنگین سردرگم نکنید و سرعت بارگذاری سایت خود را با این کار کاهش ندهید. جلوه های گرافیکی حجیمی که اهداف کوچکی را از طریق آنها دنبال می کنید.
با دقت تمام امکانات و مطالبی را که قصد دارید در وب سایت خود قرار دهید انتخاب کنید و کارایی هر یک را در راه ارائه پیام اصلی سایت بررسی کنید.
نسبت به زمان بارگذاری سایت خود در مرورگر بازدیدکنندگان آگاه باشید. حجم فایل های گرافیکی خود را کاهش دهید. سعی کنید مجموع حجم هر صفحه از وب سایت شما با در نظر گرفتن متون، تصاویر و … در حدود ??_?? کیلو بایت باشد. برخی ار بازدیدکنندگان در صورت طولانی شدن زمان بارگذاری صفحه آن را رها خواهند کرد.

دو نمونه از معمول ترین فرم های تصاویر گرافیکی “gif”،”jpg” طبق یک قانون کلی از فرمتJpg برای عکس های بزرگ خبری و… استفاده می شود و از فرمت gif برای عکس های ساده کوچک.

توجه داشته باشید که بازدیدکنندگان با استفاده از مرورگر ها و سیستم عامل های مختلفی از وب سایت شما دیدن می کنند. بنابراین ممکن است دچار مشکلاتی شوند. سعی کنید قبل از ارسال سایت طراحی شده آن را با حداکثر تطابق قابل استفاده برای کلیه کارابران اینترنت قرار دهید.

محتوای سایت شما مهم است!

بازدیدکنندگان به خاطر آنچه شما می گویید، آنچه به او نشان می دهید و چگونگی معرفی کالایی که ارایه کرده اید برای دیدن سایت شما وقت می گذارند. به بازدید کنندگانتان دلیلی بدهید تا آنها در سایت شما به گشت و گذار بپردازند. به آنها محتوا بدهید.

 • شما چه چیزی ارایه می کنید که دیگران ندارند؟
 • دلیل اینکه شما تنها کسی هستید که از اطلاعات خاصی بهره می برید چیست؟
 • آیا شما اطلاعات ارزشمند و به روز شده ای را در اختیار قرار می دهید؟
 • از نظر املایی و انشایی محتوای سایت شما دقیق و درست است؟
 • محتوای سایتی لذت بخش است که یا حاوی اطلاعات باشد و یا سرگرمی های خاصی در آن وجود داشته باشد.
 • محتوا می تواند شامل متن، عکس، صدا، بازی، مطالعات، مباحثات و…. باشد. اگر وب سایت شما حاوی اطلاعات و یا امکانات مورد علاقه بازدیدکنندگان نباشد به راحتی باید گفت که اسم آنچه که الان برروی وب سایت شماست نمی توان محتوا نامید.
 • تصور می کنیم که شما به هر طریقی محتوای سایت خود را تامین کرده اید اما پیش از ارسال آنها به وب به سوالات زیر پاسخ دهید.
 • آیا فایل های صوتی درست کار می کنند؟
 • آیا از نظر گرامری و استفاده از علائم و نشانه های ادبی دقت لازم به عمل آمده است؟
 • آیا آنچه نوشته اید می تواند منظور اصلی شما را برساند؟

برنامه نویسی صحیح

در کمترین حالت وب سایت شما باید این امکان را داشته باشد که بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند از طریق آن نظرات و یا سوالاتشان را در میان بگذارند و همچنین فرم هایی در اختیار بازدیدکنندگان بگذارید تا بواسطه ان سایت شما را به دوستانشان معرفی کنند.
وب سایت شما ممکن است فقط به یک برنامه نویسی خیلی ساده نیاز داشته باشد و یانیاز به بانک اطلاعاتی پیچیده، موتور جستجو، تولید صفحات، ابزارهای ارتباطی و سیستم نگهداری مناسبی داشته باشد. اگر شما به تازگی اقدام به طراحی وب سایت کرده اید. سایت خود را از جنبه برنامه نویسی در سطح حداقل قرار دهید و اگر می توانید زمانی که دانش و تجربه لازم را در مورد مدیریت وب سایت به دست آوردید ویژگی های بیشتری را که برای ارائه پیام و هدف اصلی سایت مورد استفاده قرار هید.

توجه و علاقمندی به ارایه خدمات پشتیبانی از مشتری نیز بسیار مهم است به خصوص پس از انجام مراحل فروش پاسخگویی سریع به مشتری میتواند تاثیرات زیادی بر جای بگذارد.

برنامه نویسی برای سایت به طور کلی در دو شاخه مختلف تقسیم بندی می شود:

الف) برنامه نویسی که مستقیما در صفحات وب صورت می گیرد

برنامه نویسی صفحات وب پیرو اسامی ای همچون جاوا اسکریپت، جاوا، ActiveX و زبان های دیگر تغییر می کند. راه شناخت برنامه نویسی های مخصوص صفحات وب این است که اگر برای یک بار صفحه سایت بر روی مرورگر شما بارگذاری شود برنامه می تواند به کار خود ادامه دهد بدون اینکه نیاز به ادامه اتصال به اینترنت وجود داشته باشد. کارهای جالبی را می توان با برنامه نویسی مخصوص صفحات وب انجام داد که در زیر برخی از آنها معرفی می شوند.

 • مشاهده صفحات با پیمایش افقی
 • معرفی کردن نام صفحه وب با کلمات معمولی
 • تصاویر متحرک
 • صفحات تبلیغاتی

زمان، تاریخ و… مشکلی که در استفاده از برنامه های مخصوص صفحات وب وجود دارد این است که بسیاری از کاربران فاقد مرورگر هایی هستند که از جاوا پشتیبانی کند یا اسکریپتها را اجرا کند.

ب) برنامه نویسی که در سرور سایت متمرکز می شود

برنامه های طراحی سایتهای سمت سرور فراوان هستند. با این وجود برخی از آنها از بقیه معروف تر و مورد استفاده تر هستند، همانند php
غالب برنامه های سایت های سمت سرور جز بر نامه های CGI هستند. CGI به معنی دروازه مشترک میانجی می باشد و استانداردی برای ارتباط متقابل مروگر ها و سرورهاست.

 • از CGI ها در موارد زیر استفاده می شود.
 • صفحات ویژه یادداشت مهمان
 • انجمن های گفتگو
 • طراحی صفحات پویا
 • فرم در خواست اطلاعات
 • سیستم ارسال و دریافت ایمیل و مدیریت بر لیست ایمیل
 • آزمون
 • تهیه و ارایه محتوای بانک های اطلاعاتی
 • طراحی جلوه های گرافیکی پویا
 • کارتهای خرید
 • تایید گذر واژه
 • و ….

پیدا کردن یک میزبان برای سایت (هاستینگ)

میزبان یا هاستینگ سایت شما باید معتبر باشد و سرویس مناسبی را برای وب سایت شما فراهم کند. سرعت و امنیت دو فاکتور مهم در انتخاب نوع میزبانی است. معمولاً همه سرویس های میزبانی قابل ارتقا هستند. بنابراین کار خود را با یک سرویس معقول شروع کرده و در هر زمان که نیاز به منابع بیشتری داشتید می توانید سرویس خود را ارتقا دهید.

تبلیغ و ترویج خدمات سایت

وب سایت شما می تواند از راههای مختلفی که در اینترنت وجود دارد تبلیغ و معرفی گردد. اما روشهای معمول دیگری نیز وجود دارد که شامل انتشار و معرفی آن در اخبار، تبلیغات، معرفی در نامه های و کارت های ویزیت اداری است.
یکی از روش های اینترنتی تبلیغ شامل معرفی سایت به موتورهای جستجو و دایرکتوری هاست.

نگهداری و توسعه سایت

اگر وب سایت شما هرکز تغییری نکند چه کسی از آن برای بار دوم بازدید خواهد کرد؟
اطلاعات سایت خود را به روز کنید، لینک های غیر فعال شده را اصلاح کنید، و مطالب جدیدی به سایت خود بیافزایید تا آن را تازه و فعال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *