انواع نرم افزار مدیریت هاستینگ و مقایسه آنها

انواع نرم افزار مدیریت هاستینگ و مقایسه آنها

  نرم افزار مدیریت هاستینگ و انواع آن

برای مدیریت سرویس های هاستینگ لینوکسی  بیشترین استفاده مختص  نرم افزار مدیریت هاستینگ cPanel است اما به غیر از این نرم افزار مدیریتی ، نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند. کار کردن با برخی از آنها اصلا به سادگی و سهولت کار کردن با cPanel نیست و بعضا برخی از آنها بصورت کلی از نظر مشتریان مردود شده اند و بسیار به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. و از طرفی پیچیدگی های کمتری نسبت به سایر محصولات داشته باشند  البته دقت کنید که همیشه نرم افزار Parallel Plesk یک جانشین قابل اعتماد و مطمئن برای cPanel به حساب می آید .

 •  معرفی نرم افزار مدیریت هاستینگ AlternC

AlternC یک نرم افزار مدیریت هاستینگ Open Source است که در عین حال هم ساده نصب می شود و هم کاربری آن به نسبت ساده تر از برخی محصولات مشابه است.AlternC بسیار کاربر پسند است و قابلیت مدیریت کردن سرویس های هاستینگ وب بزرگ و سنگین را نیز دارد و در عین حال امکانات و قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. کنترل پنل تحت وب ، نصب و پیکربندی خودکار از جمله ویژگی های AlternC است که تحت لیسانس GPL ارائه می شود. برخی از امکانات و سرویس های پیشفرضی که در این نرم افزار مدیریت هاستینگ ارائه می شوند عبارتند از : کنترل دامنه ها یا Domain Control ، حساب های کاربری FTP ، تنظیمات Email ، ویژگی های وب سایت ها و تقریبا همه امکاناتی که شما در cPanel مشاهده می کنید. این نرم افزار بصورت ذاتی یک نرم افزار به زبان فرانسوی است اما مستندات و UI آن توسط کاربرانی که از پروژه GNU و GPL حمایت می کنند به زبان انگلیسی هم موجود است.

 •  معرفی نرم افزار مدیریت هاستینگ Baifox

Baifox نیز یکی دیگر از نرم افزار مدیریت هاستینگ می باشد که تحت لیسانس GPL ارائه شده است و کاربرانی که از این کنترل پنل استفاده کرده اند اکثرا راضی بوده اند. ویژگی منحصر به فردی که در این کنترل پنل وجود دارد سبکتر بودن آن به نسبت سایر کنترل پنل های موجود است ، به همین دلیل این کنترل پنل Load و بار کاری کمتری روی سرور می گذارد و طبیعتا کارایی وب سایت های سرویس دهی شده را بالاتر می برد. البته حتی در صفحه اصلی این نرم افزار کنترل پنل هم اشاره شده است که این پنل مدیریتی با پنل هایی مثل cPanel و Plesk قابل مقایسه و رقابت نیست اما می تواند به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار بگیرد. یکی دیگر از ویژگی های این کنترل پنل این است که با اکثر سیستم عامل های لینوکس قابل پیاده سازی است اما بیشترین نصب این کنترل پنل بر روی سیستم عامل Debian گزارش شده است.

 •  معرفی نرم افزار مدیریت هاستینگ Cube Panel

Cube Panel به گفته وب سایت تولید کننده و البته کاربران یک راهکار کامل برای خودکار سازی و مدیریت سرورها به حساب می آید. این نرم افزار مدیریتی هاستینگ به شما امکان مدیریت و استفاده از سرویس های سیستم بصورت سریع ، بهینه و با هزینه کمتر به نسبت محصولات مشابه را می دهد. سطوح خدماتی که این محصول ارائه می کند در قالب سه سطح ADMINISTRATOR ، CLIENT و DOMAIN می باشد.این کنترل پنل مدیریتی قابلیت نصب شدن بر روی هم سیستم عامل ویندوز و هم سیستم عامل لینوکس را دارد. با توجه به اینکه شما می توانید لوگو ، زبان ، چهره ظاهری و تقریبا هر چیزی که به چشم می آید را دلخوه سازی کنید این کنترل پنل جایگزین خوبی برای cPanel به حساب می آید. این کنترل پنل دارای API ای است که شما می توانید با راهکارهای وب سرویسی دیگر موجود در سازمانتان آن را یکپارچه سازی کنید .

 •  معرفی نرم افزار مدیریت هاستینگ DTC

DTC مخفف کلمات Domain Technology Control است و یک کنترل پنل Open Source تحت لیسانس GPL است که تقریبا استفاده کردن از آن ساده است. کنترل ایجاد کردن Sub-Domain ها ، حساب های FTP و بسیاری دیگر از موارد بصورت رابط گرافیکی تحت وب در اختیار کاربران قرار داده شده است و آنها می توانند اکثر کارهای خود را بصورت دلخواه انجام دهند و حتی تغییرات دلخواه بر روی محیط انجام دهند. DTC از MySQL و Postfix2 و Dovecot و بسیاری دیگر از چیزهایی که کاربر نیاز دارد پشتیبانی می کند. زبان های مختلفی برای DTC وجود دارد که از مهمترین های آنها می توان به انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی ، چینی و … اشاره کرد.، شما به عنوان مدیر این کنترل پنل هاستینگ بایستی بصورت روزانه این نرم افزار را مانیتور کنید و در صورت نیاز فایل های وب ، DNS و تنظیمات سرویس دهی ایمیل و … را بصورت روزمره بررسی و بروز رسانی کنید.

 •  معرفی نرم افزار مدیریت هاستینگ ZPanel

ZPanel نیز یک نرم افزار رایگان برای دانلود و استفاده است که به عنوان یک کنترل پنل وب هاستینگ مورد استفاده قرار می گیرد ، این کنترل پنل بصورت ویژه برای سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و یونیکس و حتی MacOSX نیز نوشته شده است و قابلیت نصب و اجرا شدن بر روی همه این سیستم عامل ها را دارد. با استفاده از این نرم افزار واقعا شما می توانید یک سرور حرفه ای یا حتی یک سیستم خانگی را تبدیل به یک سرور وب هاستینگ کنید. یکی از نکات جالب در خصوص تیم برنامه نویسی این کنترل پنل این است که این کنترل پنل را به عنوان یک سرگرمی عنوان کرده اند و هیچگونه دیدگاه مالی و تجاری در ارائه این نرم افزار قرار نداده اند. بنابراین این کنترل پنل نیز بصورت Open Source ارائه می شود و لایسنس آن کاملا رایگان است و از نظر اقتصادی کاملا به صرفه است.

به عنوان مثال می توان control panel های دیگری را نیز نام برد از جمله:

 • Virtualmin
 • H-Sphere
 • Lxadmin
 • ISPConfig
 • SysCP
 • Webmin EBox
 • Hosting Controller
 • DirectAdmin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *