اینفوگرافی چیست؟اهمیت اینفوگرافی در طراحی سایت تا چه اندازه است؟

استفاده از اینفوگرافی (یا اینفوگرافیک) در طراحی صفحات وب سایت

اینفوگرافی چیست؟

اینفوگرافی در واقع روشی است که با استفاده از آن، اطلاعات به صورت گرافیکی به کاربران منتقل شده و اطلاعات خسته کننده را به صورت جذاب درآید.

در حالیکه اغلب اینفوگرافیک ها مجموعه خاصی از اطلاعات را نمایش می دهند، اما اینفوگرافیک طراحی سایت ابزاری است که با ایجاد یک گرافیک واضح، می توان ترافیک سایت را افزایش داد.
قوانینی که می بایست در اینفوگرافیک طراحی سایت رعایت نمود.

تایپوگرافیک هنر مرتب نمودن کلمات و حروف برای انتقال بهتر مفاهیم است تا کلمات به صورت زیبا نمایش داده شوند در حالیکه اینفوگرافیک بسیار گسترده تر از آن است و علاوه بر کلمات به جنبه های بصری نیز توجه دارد.

رنگ مهمترین بخش در طراحی سایت و هر چیز دیگری است. شما باید ابتدا در مورد طیف رنگیتان فکر کنید، سپس شروع به طراحی کنید.
مهمتر از همه مطمئن شوید که اطلاعاتی که بر روی صفحه نمایش داده می شوند متفاوت با پس زمینه باشد و اصول همخوانی طرح را فراموش نکنید.

در ادامه نیز آخرین و مهم ترین نکته که معمولاً اکثر طراحان اینفوگرافیک به آنها توجه نمی کنند ارائه شده است.

در طراحی سایت فضای کمی برای ارائه اطلاعات دارید، پس همیشه این فضا را در نظر بگیرید و اطلاعات را به شیوه مختصر و روشن نمایش دهید.
اگر شما مجبورید که اطلاعات زیادی را در فضای کمی قرار دهید، از بوردر برای مشخص کردن مرزها استفاده کنید؛ و در نظر داشته باشید که فضای کافی برای هر قطعه از اطلاعات قرار دهید تا کاربر سایت سردرگم نشود.

دنیای بدون اینفوگراف دنیایی گیج و خسته کننده و خواهد بود. ارائه‌هایی شامل صفحات پی در پی متون سیاه و سفید و اعداد و ارقام بی روح. ( شبیه متن یک کتاب حسابان با فونت ۱۲ یا کمتر !) یا یک فایل پاورپینت پر از متن و clip art در زمینه‌ای تیره !

با این وضعیت چه میزان از مفاهیم را می‌توان به درستی انتقال داد؟ چه بخشی از مخاطبان جذب خواهند شد؟

در دنیای امروز که دنیای کمیابی توجه است، طراحان، آموزگاران، خبرنگاران و … اینفوگرافیک را به عنوان موهبتی یافته‌اند که در رساندن سریع تر و تیزهوشانه‌تر مقاصدشان به مخاطبان آن‌ها را یاری می‌رساند. (یک انقلاب بصری!)
امروزه باید بصری صحبت کنیم ! با تصویر سازی درست، افراد می‌‎توانند سریعتر و با پشتیبانی اطلاعات بهتر تصمیم سازی کنند.

 

اینفوگرافی در طراحی صفحات وب سایت

اینفوگرافیک می تواند برای رساندن هر مفهومی بکار گرفته شود. یک طراح سایت خلاق در جای مناسب می تواند با استفاده از یک طرح اینفوگرافی، مفهوم را به مراتب بهتر توصیف کند. برای مثال خط تولید یک کارخانه را می شود در یک اینفوگرافیک شکیل خلاصه کرد. همینطور مفاهیم طراحی سایت را نیز با استفاده از اینفوگرافی به خوبی بیان می کنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

اینفوگرافی برای سایز صفحات رسپانسیو سایت ها
اینفوگرافی برای سایز صفحات رسپانسیو سایت ها

 

اینفوگرافی تشریح هرم سئو برای بهینه سازی سایت
اینفوگرافی تشریح هرم سئو برای بهینه سازی سایت

 

اینفوگراف چه کسی است؟

واژه اینفوگراف (Info graphic) خلاصه شده‌ای از Information Graphic است. اولین اینفوگرافیک ها را می‌توان در نگاره های داخل غار انسان‌های نخستین یافت. با گذشت زمان و پیشرفت بشر ، اینفوگرافیک ها جنبه علمی‌تر و کاربردی‌تری به خود گرفتند .
تاریخ شروع استفاده از اینفوگرافی به صورت علمی را باید از اواخر سال ۱۴۰۰ میلادی بدانیم، زمانی که لئوناردو داوینچی برای بیان ایده‌ها و تشریح مسائل علمی خود از اینفوگرافیک استفاده نمود. در سال ۱۶۶۲ کریستوفر شینر منجم، برای به تصویر کشیدن نتایج تحقیقش درباره حرکت خورشید از تعداد زیادی نگاره گرافیکی استفاده کرد. همینطور از ویلیام سیلوستر باید نام ببریم که اینفوگرافیک های مدرن و کاربردی، را در کتاب اطلس سیاسی و تجاری مورد استفاده قرار داد. این کتاب توسط هیستوگرام‌ها و چارت‌های میله‌ای، اقتصاد انگلستان قرن ۱۸ را توضیح داده بود.

در سال۱۸۶۱ «چارلز ژوزف مینارد» اینفوگراف ابتدایی حمله ناپلئونی فرانسه به روسیه را طراحی كرد كه یك اینفوگراف دو بعدی و چهار متغیره بود. در این طرح مسیر حركت سربازان، مکان‌های توقف آن‌ها، تعداد نیروهای كشته شده بر اثر سرما و گرسنگی و درجات مختلف دما در طول مسیرشان مشخص شده بود.

اما اوج محبوبیت اینفوگراف به دهه‌ی ۱۹۹۰ بازمی‌گردد،‌ زمانی كه سازمان‌های خبری به اهمیت ارتباط بصری با مخاطبان خود پی بردند. امروزه استفاده از اینفوگرافی تقریبا در همه جا مشاهده می‌شود، علائم راهنمایی رانندگی، روزنامه‌ها و نشریات، تلویزیون، کتاب‌ها، سایت‌های اینترنتی، مراکز آموزشی و اجتماعی مملو از اینفوگرافهایی هستند که اطلاعات زیادی را در کم‌ترین زمان به مخاطبان خود منتقل می‌کنند.

امروزه اینفوگراف ها را زیاد در اطراف خود مشاهده می‌كنیم، كتاب‌های كودكان، اخبار، نقشه‌ها و ارائه اطلاعات علمی، همه به نوعی از اینفوگراف به عنوان یك ابزار كارا استفاده می‌كنند. ابزاری كه دو هدف عمده را پوشش می‌دهد:

– كمك به نمایش سریع، واضح و زیبای ایده‌های پیچیده
– نشر اطلاعات و داده‌ها به صورت بصری و سهل‌الوصول

ساختار اینفوگراف

تهیه اینوگراف یک فن و یک مهارت است، طراح اینفوگراف در قدم نخست باید اطلاعات و اعداد و ارقام را از منابع گوناگون جمع‌آوری کند و بعد با استفاده از اشکال و نمادها آن‌ها را به شیوه‌ای جذاب ارائه کند. سه روش برای انتقال اطلاعات كه در اینفوگراف‌ها زیاد استفاده می‌شود:

Time line
Line Chart
Pie Chart

برخی اینفوگراف‌ها یك داستان را در یك نگاه كوتاه و خواندن مختصر بیان می‌كنند.برخی دیگر كمی پیچیده‌تر هستند و نیاز دارند که خواننده زمان بیش‌تری به همراه تفكر صرف كند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *