وجه تمایز وب سایت (Website) و برنامه تحت وب (Web Application) و نمونه های معروف آن

وجه تمایز وب سایت (Website) و برنامه تحت وب (Web Application) و نمونه های معروف آن

وب سایت و وب اپلیکیشن دو مفهوم نزدیک به هم هستند با این تفاوت که در جزئیات کاربردی متفاوتند.اپلیکیشن یک نرم افزار کاربردی برای تحلیل داده هایی است که برای تجارت شما ضروری است. از دیدگاه بسیاری از صاحبان نظر تفاوت بین این دو بسیار کم و نزدیک به هم است حال انکه نیاز شما به کدام یک بیشتر مورد نظر می باشد.

وب سایت

معمولا وب سایت به یک برنامه کاربردی گفته می شود که در اینترنت ارائه میشود و به انتشار یک خبر یا یک مطلب و یا ارائه توضیحات در مورد یک خدمت می پردازد. تاکید وب سایت بر محتوا می باشد.

 

وب اپلیکیشن (برنامه تحت وب)

یک وب اپلیکیشن ارتباط با مشتری باتوجه به ویژگی هایی که در اثر تعامل با کاربر کسب کرده، اطلاعات را پردازش می کند و مطلبی را به کاربر نمایش می دهد که مورد نیاز آن کاربر است و به سلیقه، سن، توانایی مالی و جنسیت او بسیار نزدیک است و این مطلب متفاوت با مطلبی است که به یک کاربر دیگر نمایش می دهد.وب اپلیکیشن بر عمل و تعامل تکیه دارد.به عبارتی به برنامه ای اطلاق میشود که تحت بستر شبکه مخصوصآ سرویس وب شبکه کار میکند یعنی برنامه تحت شبکه میتواند بصورت هم زمان تحت یک بستر دیگر هم کارکند و برای مثال بتواند رابط های تحت دسکتاپ داشته باشد.به عبارت بهتر اگر برنامه ای تحت سرویس وب شبکه رابط داشته باشد یک برنامه تحت وب است.

نمونه هایی از وب سایت (Website) و برنامه تحت وب (Web Application) 

برای مثال Wikipedia یک وبسایت است در حالی که Gmail یک برنامه تحت وب (web application) می باشد.

یک مثال دیگر، یک پزشک یک وب سایت دارد و یک سری اطلاعات را از کاربر دریافت می کند و سپس یک سری خدمات را به آنها ارائه میدهد.مثلا پس از ثبت نام کاربر در سایت، کاربر می تواند سوال های پزشکی خود را بپرسد و پزشک به آنها پاسخ دهد. پس از مدتی پزشک اطلاعاتی از بیماران و کاربران سایت خود دارد، که می تواند با طراحی یک وب اپلیکیشن به تجزیه و تحلیل آماری این اطلاعات بپردازد و باتوجه به سن و جنسیت و موقعیت مکانی زندگی بیماران و مشکلاتی که برای آنها رخ داده است و در سایت سوال نموده اند، به شناخت بیماری و روش های درمان بهینه تر برسد ویا اینکه رخداد عوارض دیگر را پیش بینی نموده و به بیمار اطلاع بدهد و یا اینکه با توجه به مشکلات بیمار راهنمایی های دقیق تری را ارائه نماید.

از نمونه های بسیار قدرتمند وب اپلیکیشن می توان به webmaster گوگل اشاره نمود که اطلاعات بسیار ریز و متفاوت را از سایت جمع آوری می نماید، و پس از کنار هم گذاشتن آنها و تجزیه تحلیل آنها اطلاعات بسیار با ارزش و قدرتمندی را به صاحبان سایت ها ارائه می دهد. که صاحبان سایت ها با مطالعه این اطلاعات و نمودار ها، استقبال از سایت، صفحات پربازدید، کلمات کلیدی، موقعیت مکانی بازدیدکنندگان و … را متوجه شده و از آنها استفاده می نماید و با بهره گیری از این اطلاعات درآمد های بیشتری را کسب می نماید.

در عرصه تجارت دیجیتال استفاده از وب سایت و وب اپلیکیشن به طور همزمان نیازی است که به وضوح حس میشود و شرکت هایی که خواستار بهبود عملکرد تجارت خود هستند این نیاز را بسیار حس میکنند.

اگر شما نیز به این نتیجه رسیده اید که تجارتتان برای پیشرفت نیاز به طراحی وب سایت و طراحی اپلیکشن دارد ایلیانا مفتخر است که می تواند در این عرصه کمک شایان توجهی به تجارت شما عرضه دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس بگیرید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *