مراحل صفر تا صد طراحی سایت

مراحل صفر تا صد طراحی سایت ( پروسه طراحی وب از سفارش تا تحویل )

ایجاد و ساخت سایت شامل مراحل صفر تا صد طراحی سایت و همینطور خدمات بعد از آن نیازمند اطلاع دقیق شما است. اگر به این پروسه از زمان سفارش تا تحویل اشراف داشته باشید، می توانید هزینه های خود را کاهش دهید. همینطور یک طراح سایت برای طراحی سایت نیاز به آشنایی با تمام مراحل ایجاد وب سایت دارد.

طراح سایت خود باشید

امروزه علم طراحی سایت یکی از علوم مهم و پر درآمد در دنیا تبدیل شده است و برنامه نویسان آشنا به زبان های کدنویسی وب، درآمد های زیادی با طراحی سایت های خود بدست آورده اند.

البته برای رسیدن به موفقیت در علم طراحی سایت فقط دانستن کد ها و آشنایی با زبان های کدنویسی مهم نمی باشد. نکته مهم و قابل تامل برای رسیدن به موفقیت در زمینه طراحی سایت، داشتن مقداری نبوغ و نوآوری در این زمینه و همچنین آشنایی به موارد بهینه سازی سایت ها می باشد.

شاید بسیاری از شما وب سایت های معروفی را در ایران و خارج ایران می شناسید که امروزه با طراحی سایت های خاص و محبوب، به موفقیت و درآمدی فوق العاده دست پیدا کرده اند. در ایران وب سایت فروشگاهی مثل دیجی کالا و وب سایت های نیازمندی مثل ایستگاه و سانیاز از این جمله می باشد.

آشنایی با ابزارهای طراحی سایت

طراح سایت باید با ابزار مختلف ساخت و ویراش وب سایت ها و زبان های برنامه نویسی شبکه و اینترنت آشنایی داشته باشد، مثل Asp.net و PHP.

همچنین باید با مباحث دامنه ، میزبان وب ،cms ، Html ، css ، Ajax و….

حال اگر قصد آشنایی با علم طراحی سایت و رسیدن به بازاریابی اینترنتی و راه اندازی تجارت الکترونیک را دارید، باید به طور کامل حتی المقدور با مفاهیم طراحی سایت به صورت کلی آشنا باشیم .

سایت شما شامل چه چیزهایی است؟

سایت شما ترکیبی است از متن ها و تصویرهایی که طراح سایت چیدمان آنها را مشخص می کند. متن مورد نظر در خود سایت موجود است در حالیکه فایل های تصویری ممکن است در وب سایت ذخیره شده باشد(در کنار صفحات وب وفایل ها یا در پوشه ای مجزا)یا در جای دیگری از اینترنت باشد.
ممکن است بعضی از نوشته ها وتصاویر یک صفحه به صفحه های دیگری لینک داده شود.(یعنی می توان با کلیک روی آن صفحه به صفحه ی دیگری رفت)
این مجموعه از صفحات وب،تصاویروفایل های موجود دیگر که در اکانت میزبان وجود دارد،مجموعا” یک وب سایت را می سازد.
در ادامه به طور مختصر توضیحاتی در باره مراحل صفر تا صد طراحی سایت بیان کنیم:

تصمیم گیری در خصوص پیش نیاز های وب سایت و طرح جامع کسب و کار (مرحله صفر طراحی سایت)

قبل از هرچیز باید بدانید از سایت خود چه انتظاری دارید. طرح و Business Plan شما چه مواردی را در بر میگیرد و همینطور چه نوع سایتی مورد نیاز شما است. در مرحله بعدی نوع زبان برنامه نویسی را تعیین خواهیم کرد.

انتخاب زبان برنامه نویسی سایت

زبان های معمول برنامه نویسی سایت و همینطور نوع سرور میزبان سایت (ویندوز یا لینوکس) ارتباط مستقیم دارند. برای اجرای سایت ها معمولاً از زبان PHP و یا زبان های .NET استفاده می شود. که هرکدام دارای معایب و مزایایی است.

انتخاب نوع وب سایت

سایت ها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می شوند که عبارت است از :

سایت استاتیک یا ثابت (Static Website)

در طراحی سایت و طراحی پرتال این سایت ها یک بار طراحی شده و اطلاعات مورد نیاز در آنها قرار می گیرد و پس از آن برای تغییر نیاز به طراحی حرفه ای یا نیمه حرفه ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایت ها در بیشتر موارد HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر می توان از CSS نیز بهره برد.
از آنجا که در طراحی سایت و طراحی پرتال از حجم کمتری ازکد در طراحی سایت های استاتیک استفاده می‌شود، سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارا می باشند. علاوه براین کاهش حجم کدها خوانایی بیشتر سایت توسط موتور های جستجوگر را به دنبال دارد.این موارد سبب بهتر شدن وضعیت آنها در طراحی سایت و طراحی پرتال از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو (رنکینگ) خواهد شد. در ضمن این گونه سایت ها قیمت طراحی پایین تری را نسبت به سایر سایت ها دارند.
استفاده از افراد حرفه ای علاوه بر افزایش امنیت ،سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثبات دارد، از جمله متن ها و اندازه ی تصاویر و همچنین همه ی عناصر مکان مشخص و ثابتی دارند ،که در نتیجه می توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزا، بهترین تصمیم را گرفت.
اما از طرفی ممکن نبودن ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت نباشد.
سایت های استاتیک در طراحی سایت و طراحی پرتال برای شرکت ها، سازمان ها و افرادی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیاز به تغییر در محتوای سایت دارند.

سایت دینامیک یا پویا (Dynamic Website)

در طراحی سایت و طراحی پرتال افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند،می توانند محتوای سایت های دینامیک را بعد از طراحی تغییر دهند. زبان برنامه نویسی وب سایت های پویا میتواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتا” از زبان های برنامه نویسی ASP ASP.Net ، PHP، CSS، Silver light و یا Ajax استفاده می‌شود.
در طراحی سایت و طراحی پرتال این گونه از سایت ها در ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد و سپس محتوا توسط مدیران سایتها بارها تغییر می‌کند . از این رو طراح در طراحی سایت و طراحی پرتال نسبت به موقعیت و اندازه ی دقیق متن ها و تصاویر و سایر فایل هایی که بعدا” توسط مدیران سایت ها تغییر می‌کند اطلاعی ندارد بنابر این همه حالات را در نظر می گیرد و این کار سبب می‌شودکه تاحدودی از گرافیک و جلوه ی سایت کاسته شود.
یکی از مزیت های سایت های دینامیک این است که محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و… وجود ندارد.
با توجه به اینکه دراین گونه سایت ها از زبان های برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است به مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم ها وموتورهای جستجوی پیچیده.
اما استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری(Loading) سایت وکم شدن رنکینگ آن در موتور های جستجو می شود.
سایت های دینامیک برای افراد، شرکت ها و سازمان هایی که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند،مناسب است.

پرتال ها (Portals)

در طراحی سایت و طراحی پرتال، پرتال ها سایت های دینامیک جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می کنند. به عبارت دیگر مجموع چند سایت دینامیک که برای رسیدن به هدف خاصی در کنار هم قرار گرفته اند را می توان یک پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می تواند از چند سایت تشکیل شده باشد که هر یک امکان خاصی چون انتشار تصاویر،عضو گیری، انتشار اخبار، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار می دهد.ضمن این که تمام ویژگی‌های یک سایت استاتیک می تواند در یک پرتال نیز صدق کند.
در طراحی سایت و طراحی پرتال معمولاً پرتال‌ها توسط سازمانها، شرکت ها وگروه ها خریداری می شوندو به دلیل نیاز به بروز رسانی بخشهای مختلف اداره ی آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است .

سایت دارای سیستم مدیریت محتوا ( Content Management System Website)

اگر بخواهیم مراحل صفر تا صد طراحی سایت را تکمیل کنیم، صحبت پیرامون Content Management System ها یا سیستم های مدیریت محتوا الزامی است. وب سایت هایی از نوع سایت های دینامیک یا پرتال ها هستند که توسط طراحان حرفه ای و یا شرکتهای طراحی حرفه ای برای مصارف خاص ایجاد می شوند.
تمام خصوصیات مربوط به سایت های دینامیک در مورد سایتهای CMS صدق می کند.
از مزایای این سیستم ها نسبت به سایر سایت های دینامیک می توان به آماده و جامع بودن اشاره کرد، به طوری که اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از سه روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.
طراحی سایت های CMS در طراحی سایت و طراحی پرتال به مانند طراحی یک خط تولید است و طراح سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، رنکینگ موتور های جستجو و سایر موارد موثر می کند.

 راه اندازی وب سایت طراحی شده

  • ۱٫انتخاب نام مناسب براي سایت
  • ۲٫ ثبت Domain name (نام سايت) در اينترنت
  • ۳٫طراحي نرم افزار و گرافیک سایت
  • ۴٫ خريد هاست (فضای کاربری)
  • ۵٫قراردادن سایت طراحی شده بر روی هاست و افتتاح سايت

رعایت امنیت در سایت های طراحی شده

کاربران به هنگام ورود به سایت اعتبار سنجی می شوند،سپس جهت دسترسی به بخش های مختلف راهنمایی می شوند.اما همیشه باید در نظر داشت که هر سایتی براي جلوگيري از هرگونه دسترسی غيرمجاز كه ممكن است منجر به دستكاری، خرابكاری يا سرقت اطلاعات می شود،تدابیر امنیتی اتخاذ می کند که هر کدام به نوبه ی خود مانع از دسترسی افراد غیر مجاز به بانک اطلاعاتی می شود.

پشتیبانی و به روز رسانی سایت ( مرحله صد )

شاید مهمترین بخش در ساخت یک وب سایت پشتیبانی و امکان به روز رسانی آن باشد. سیستمی که پشتیبانی نشود، دچار مشکل شده و به مانند یک بیماری که انسان را درگیر می کند، می تواند یک سایت را نیز از پا در آورد.

سایت شما قطعاً نیاز به آپدیت و اعمال تغییرات است. بدون این تغییرات شما قادر نیستید خودتان را با نیاز روز بازار و همینطور مشتریان خود تطابق دهید.

 

در مقاله مراحل صفر تا صد طراحی سایت سعی کردیم نگاه روشن تری برای شما ایجاد کنیم. امیدواریم نظرات خود را با ما در میان بگذارید و اگر پرسشی دارید، از طریق قسمت تماس با ما مطرح سازید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *